Вдъхновители/Панелисти 2025

Професор д-р Галин Цоков
Министър на образованието в служебния кабинет, понастоящем директор на новосъздадения от него Институт по образованието.
Професор д-р Галин Борисов Цоков е магистър по педагогика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Преподавател е в Педагогически факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ като от 2011 г. е професор по управление на образованието. Директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” (от 2016 г.) и Ръководител катедра „Педагогика и управление на образованието“ (2019 г.). Доктор по педагогика с дисертация на тема: „Децентрализация в структурите за управление на образованието на местно ниво – традиции и перспективи“ (1998 г.)
Специализирал е в университета UNED, Мадрид ( 2017 г.); Образователно лидерство в Банкстрийт колеж по образованието, НЮ Йорк (2014 г.); Специализация по Образователен мениджмънт CEDEFOP Study Visit 326, Валенсия, Испания (2008 г.); Образователен мениджмънт с профил организационен мениджмънт в образованието в Холандия, Амстердамски университет (2002 г.)
Член е на Комисията за иновативните училища към МОН (2016 г.) и на Постоянната комисия по Педагогически науки и социални дейности на Националната агенция по оценяване и акредитация (от 2018 г.). Председател е на Асоциацията на департаментите за квалификация на педагогическите специалисти в България (2022),
Главен редактор на списание „Педагогика“ (2019 г.). Участвал е като ръководител, координатор и член в повече от десет международни и национални научни и образователни проекта. Автор е на над 110 научни публикации издадени в България и чужбина.

Наталия Митева
Съветник на министъра на образованието и науката
Наталия Митева притежава богат международен опит в образованието. Работила е като мениджър „Стратегически програми за образованието“ в Гугъл, където работи с държави от Европа, Близкия изток и Африка. Преди това близо 10 г. е програмен директор „Добро образование и работни умения“ във Фондация „Америка за България“, където управлява значително портфолио от инвестиции, насочени към повишаване качеството на преподаване, иновации, предприемачество, технологии и STEM умения. Член на комисията за иновации към Министерство на образованието и науката от самото й създаване. Работила е активно с Колумбийския университет и педагогическия колеж Банк Стрийт в Ню Йорк в сферата на педагогически практики и ефективните технологии за преподаване. Представител за България на финландската организация за образователни иновации HundrEd.
Завършила е магистратура по публични политки в Мерилендския университет в САЩ и бакалавър по международни отношения от Колумбийския колеж в САЩ. Специализирала е оценка на въздействието към Световната банка и университета Карлтън в Канада, както и инвестиране за социален ефект в Оксфордския университет.

Проф. Ованес Мекенян
Проф. Ованес Мекенян е международно признат експерт в областта на математичната химия. Той ръководи Лабораторията по математична химия към Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. През 2024 г. Лабораторията чества 40-годишния си юбилей. Тя е успяла да превърне теоретичната химия в производителна сила.
Към големите научни постижения на Лаборатория по математична химия:
• изграждането и поддръжката на хармонизирана система за оценка на риска от токсични ефекти, наречена OECD (Q)SAR Toolbox, координирана и ръководена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) и Европейската химическа агенция (ECHA). Понастоящем системата се използва от всички страни членки на OECD, като има повече от 300 хил. потребители;
• разработването и поддръжката на софтуерни платформи за симулиране на метаболизма на химичните съединения, както и за съхранение и обмен на метаболитни данни;
• разработването и поддръжката на платформата TIMES за прогнозиране токсични ефекти, въздействащи върху човека като: генна токсичност, кожна алергия, канцерогенност, репродуктивни ефекти и др. Критичен компонент на тези модели е симулирането на метаболизма на химичните съединения и взаимодействието им с макромолекулите.
• изключителен интерес представлява и платформата CATALOGIC за прогнозиране биодеградацията, биоакумулацията и токсичните ефекти на химичните съединения в природата.
Публикациите на Проф. Мекенян включват 2 книги и над 250 статии в международно признати научни списания, цитирани в близо 10 000 научни публикации.
Той е ръководител на проекти и консултант на най-големите в света химични и козметични компании като 3M, Procter and Gamble, DuPont, L’Oréal, Givaudan, Firmenich, ExxonMobil, BASF, Unilever, British Petroleum и др. Проф. Мекенян ръководи научноизследователски договори и с редица държавни агенции за опазване на човешкото здраве и околната среда като тези на Дания, Германия, Канада, Япония, Австралия и др.
През 2009 г. за научни постижения проф. Мекенян е удостоен със званието “Почетен гражданин на Бургас”. През 2012 г. той е награден с Голямата награда за наука “Питагор – 2012” на Министерство на образованието и науката; през 2014 г. е удостоен с Lush Prize за приноса му в развитието на алтернативни методи на тестовете върху животни. През 2021 г. получава награда за цялостен принос в областта на молекулното моделиране на токсични ефекти, присъдена му от Световната асоциация – QSAR Life Achievement Award. През 2023 г. проф. Мекенян бе удостоен с почетното звание „Доктор Хонорис Кауза“ от академичното ръководство на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

Милена Стойчева – изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)
Милена Стойчева е дългогодишен изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria), част от глобалната мрежа на Джуниър Ачийвмънт (JA Worldwide). През цялата си кариера Стойчева работи систематично за цифровизацията, модернизацията и развитието на висока образователна и стартъп култура в България.
Преподавала е иновации и предприемачество в Европейския институт за иновации и технологии. Отговаряла е за стратегията за иновации и трансформация към EIT Culture & Creativity.
Носител е на най-високата световна награда за лидерство на JA Worldwide „Soraya Salti” за 2021 г., връчена ѝ в знак на признание за оказване на обществено въздействие чрез икономическо овластяване.
Стойчева има повече от 20-годишен опит на ръководни позиции в международни организации и компании, сред които председател на глобалния съвет на страните-членки на JA Worldwide и старши съветник за висше образование в Европа.
Тя е първият декан по студентските въпроси на Американския университет в България. Стойчева е член на борда на Европейския форум на жените, основатели на компании и работи активно за утвърждаването на жените в бизнеса, науката и предприемачеството.
Съосновател е на български клъстър за дигитални решения и иновации в здравеопазването и е негов първи председател. Стойчева е участвала в няколко експертни групи към ЕК, ОИСР, HEinnovate и др.
Има образователни степени и специализации от български и международни университети като СУ „Климент Охридски“, Penn State University, UC Berkeley и MIT.

Тодор Младенов е изпълнителен директор на първия в България научно-технологичен парк – София Тех Парк. Кампусът работи в подкрепа на стартиращия бизнес, предприемачеството и науката, и е място за стимулиране на процесите по създаване на иновативни продукти и услуги с висока добавена стойност, основани на знанието и научно-технологичния трансфер.
Тодор Младенов е от гр. Видин и е завършил УНСС в гр. София. Специализирал е в САЩ. Професионално се занимава с управление на проекти и икономическо развитие. Вече 10 години е част от екипа на София Тех Парк, а от 5 години е ИД.

Инж. Роза Желева е директор на Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (ПГМЕЕ) в Бургас от 2010 г.
Тя е първата жена директор на училището в неговата 100 – годишна история.
Средното си образование е завършила в ТХВП, Пловдив, а висше в Русенския университет „Ангел Кънчев“.
От 1992 работи в ПГМЕЕ. Преминава последователно през различните нива в йерархия в училището – механик, учител по електроника и зам.-директор по учебната дейност.
Роза Желева е отличавана два пъти с приза „Директор на годината“ от Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Тя е носител и на почетно отличие „Неофит Рилски“ на Министерство на образованието и науката.
Роза Желева е лидер, който запалва “искрата“ и създава лидери в класната стая и извън нея. Тя провокира и стимулира вътрешната мотивация на учители и ученици за търсене на нови подходи и удовлетвореност. А това носи повече удовлетвореност и мотивация и за самата нея.

„Да познаваш изцяло бизнеса, с който се занимаваш, е от изключително важно значение за успеха и крайния резултат – категоричен е Стефан Трифонов. – Обичам да обръщам внимание на детайлите, много често това се оказва решаващо. Мнозина, които тръгват да се занимават с някакъв бизнес, се концентрират изключително силно в печеленето на пари за кратко време. Факторите за постигането на успех са много, натрупаният опит е един от важните сред тях. Трябва наистина да разбираш от това, което правиш.
В нашите компании влакът върви бавно в правилната посока и считам това за важен принцип в управлението на бизнеса. Освен това са нужни много работа и търпение, защото вложените усилия не се отплащат веднага. Идеята, че ще направиш бизнес и скоро той ще работи за теб, а ти ще си почиваш, не води далеч. Аз все още не съм стигнал на такъв етап, въпреки че компаниите, в които участвам, се разраснаха много.
Електра Транс Глобъл се специализира в техническото обслужване на самолети от гражданската авиация. Симбиозата между двете фирми се оказва от жизнено важно значение по време на пандемията от корона вирус. Тогава авиокомпанията е парализирана, голяма част от служителите са освободени, но Електра Транс Глобъл работи добре. Това позволява да се пренасочват средствата към Electra Airways и фирмата да оцелее до момента, в който ограничителните мерки заради вируса паднат. Хоризонтът отново изглежда чист и пред Electra Airways се разкриват отлични перспективи. Плановете са до края на 2025 г. Electra Airways да оперира с 15 самолета. Българската авиокомпания и организацията за техническа поддръжка на самолети Електра Транс Глобъл станаха част от новосъздадената „Вектор Груп” (Vector Group), базирана в Тел Авив, Израел, в края на февруари.

Емил Гепов
Бръснар и основател на бръснарски салон „Краснодар“
Има богат професионален опит в различни сфери – от туризъм до спорт и уелнес. Работил е като фитнес треньор и масажист, една зима прекарва на Канарските острови, усъвършенствайки уменията си.
В продължение на над 7 години е бил регионален представител на Thomas Cook, а след това на Jet2, което му дава ценен опит в туристическата индустрия.
В момента е изцяло отдаден на професията си като бръснар и с гордост управлява бръснарски салон „Краснодар“, където се стреми да предлага висококачествени услуги и стилна визия на клиентите си.
Освен професионалната си дейност, активно се занимава с благотворителни каузи. Вече втора година работи съвместно със ЦОП Бургас, като подстригва напълно безплатно деца в неравностойно положение. “Щастлив съм когато си тръгват с големи усмивки!”, споделя Емил Гепов.
От 2024 г. също така обучава емигранти, като се опитва да им помогне с интеграцията в нашето общество и да им осигури нови възможности за професионално развитие.
Емил Гепов е категоричен, че доброто трябва да е повече в нашия живот.

Николай Кирилов – зам. комплексен управител на Ваканционно Селище “Санта Марина”, Созопол участва в инициативата „Бизнесът и образованието – ръка за ръка“ – Спринт на гост-лектори в часовете по “Маркетинг в туризма” в Колежа по туризъм.
На студентите от специалност „Туризъм“ към Факултет по обществени науки и студентите от специалност „Организация и управление на хотели и ресторанти“ към Колеж по туризъм Николай Кирилов представи детайлна информация за маркетинговата концепция на Санта Марина и уникалният туристическият продукт, който предлага. Особено внимание обърна на специфични за ваканционните селища маркетингови инструменти, видове маркетингови стратегии за увеличаване интереса на потребителя и правилно маркетингово позициониране в конкретен сегмент или целеви групи в туризма.
Съвместната работа и споделяне на добри практики на доказали се експерти в бизнеса със студенти и ученици са изключително важни за бъдещото развитие както на индивидуалните им кариери, така и за икономиката на държавата ни.
Santa Marina Holiday Village е бизнес партньор на СУ „Св.Св. Кирил и Методий“ , Созопол. През 2024 година по НП „Иновации в действие“ във ВС „Санта Марина“
СУ “Св. Св. Кирил и Методий” – гр. Созопол бе проведена национална среща за обмен на добри практики между иновативни и неиновативни училища. Там бе представена иновацията, по която СУ „Св.Св. Кирил и Методий“ работи – “Върви напред и предай назад” с учители Галя Димова и Иван Чачовски. Учениците от иновативните паралелки, демонстрират на теория и практика урок на тема “Организация на обслужване при прием коктейл” под ръководството на Иван Чачовски. Практическата част на урока е във ВС Санта Марина.
Николай Кирилов (хотелски управител на Ваканционно селище Санта Марина и Viva Mare Beach Hotel) осигурява топлото посрещане и съдействие, перфектна организация и възможността пред гостите да се демонстрира иновативен урок по практика.
Учениците от гр. Созопол, под ръководството на екипа на ваканционно селище Санта Марина, самостоятелно приготвят приема / коктейла, на който е представен комплекса като място в което се произвеждат всички стажове и производствени практики на институцията.

Иван Чачовски е част от екипа на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Созопол от 2022 г., където преподава специални предмети в професионалната подготовка по туризъм.
През целия си съзнателен живот той работи в сферата на туризма, преминавайки през почти всички нива – от обслужване на клиенти до ръководене на висококатегорийни туристически комплекси в Банско, Слънчев бряг, Пловдив и Созопол. Практическият му опит се превръща в основа за едно различно и смислено преподаване.
Той е възпитаник на Университета по хранителни технологии – Пловдив, където завършва магистратура по Туризъм с отличен успех, като името му е вписано в Почетната книга на университета.
В класната стая г-н Чачовски залага на иновативни образователни подходи, сред които проектно-базирано обучение, обърната класна стая и учене чрез преживяване. Той е ръководител на иновативни паралелки и създател на практиката „Върви напред и предай назад“ – образователен модел, който обединява два класа и двама учители в бинарни уроци с практическа насоченост, провеждани в нетрадиционна образователна среда.
Г-н Чачовски вярва, че съществува съществена разлика между това да си преподавател и учител, която се корени в холистичния подход към образованието. Според него:
„Учителят не просто предава знания, а оказва цялостна подкрепа, вдъхновява и подготвя учениците за живота. Запалва пламък, а не пълни съд. Той е ментор, съветник и пример за поведение и успех.“
Неговият ангажимент към професионалното израстване на младите хора намира израз в участие в национални проекти, сред които НП „Иновации в действие“, по която ученици от туристически профили работят по реални бизнес казуси в партньорство с водещи хотели и ресторанти в региона. Под негово ръководство те успешно проектират коктейлни менюта, организират кетъринг събития, подготвят се за практически ДЗИ и най-важното – намират реализация в туристическата индустрия още преди дипломиране.
Днес вече няколко негови възпитаници работят по специалността си, доказвайки, че когато преподаването е водено от страст и смисъл, то променя животи.

Д-р Соломон Исак Паси
Основател и президент на Атлантическия клуб в България (1990 – до сега)
Министър на външните работи (2001-2005)
Председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) (2004)
Председател на Съвета за сигурност на ООН (2002-2003)
Председател на Комисията по външна политика на 40-то Народно събрание (2005-2009)
Българската кандидатура за Генерален секретар на НАТО (2009)
Първият вицепрезидент на АТА от Източна Европа, Париж (1996-1999)
Активист в опозицията на движения за права и свободи (1985-1989)
Специалист в сферата на компютърните науки към СУ „Св. Климент Охридски”/БАН (1979-1994)
Д-р Соломон Паси е основател и президент на Атлантическия клуб в България. Създаден като НПО през 1990, АКБ разпространява идеята за разпускането на Варшавския договор и за присъединяването на България към НАТО и Европейския съюз.
През август 1990 д-р Соломон Паси, депутат във Великото Народно събрание, изготвя законопроект за присъединяването на България към НАТО. Това предизвика публична дискусия в Централна и Източна Европа за разпускането на Варшавския договор, както и разширяването на НАТО и ЕС. Министър Паси (2001-2005) успешно договоря поканата на България за членство в НАТО, както и ефективно сключва присъединяването през 2004.
Д-р Паси изготвя парламентарна резолюция за присъединяването на България към ЕС (1990) и, по случайност, министър Паси води преговорите и подписва Договора за присъединяване към ЕС през 2005.
През 2008 Соломон и Гергана Паси стартират универсална стандартизация на всички зарядни устройства за мобилни телефони. Тяхното предложение влиза в сила през януари 2011 и спестява милиони тонове емисии на СО2 и електронни отпадъци всяка година.
Като депутат от Великото Народно събрание през 1990 д-р Паси е съавтор на новата Българска конституция от 1991 и спонсор на изготвянето на законопроект за забраната на смъртното наказание.
През 80-те години на ХХ в. той е активист на зелените движения в България и опонент на комунистическия режим и комунистическите репресии срещу турското етническо малцинство в държавата.
На петдесет годишна възраст д-р Паси прави първия от своите полети на F-16 Falcon Fighter от Военно-въздушните сили на САЩ, в тренировка на бойна мисия за разрушаването на терористичен бункер по време на съвместна българо-американска тренировка. Той изпитва максималното ускорение и маневреност на самолета и бива успешно тестван в среда „Nine—g”.
Днес д-р Паси е инициатор за разработването на национална правна рамка за изследване на космоса и е страстен привърженик на българското членство в Европейската космическа агенция.
Най-новият проект на семейство Паси е да се осигури универсален достъп до безжичен интернет на територията на целия Европейски съюз – опция, която следва да бъде призната за универсално човешко право и Петата свобода в ЕС.
Атлантическият клуб в България е сред основоположниците на българските антарктическите експедиции. Д-р Паси е посетил Антарктика четири пъти, включително като министър на външните работи, и получава признание за приноса си с кръщаването на връх Паси на остров Ливингстън (Южните Шетландски острови) на негово име.
Соломон е страстен привърженик на федерализацията на ЕС, глобална мисия на НАТО и на глобализацията като цяло.
Соломон и Гергана Паси се грижат за своите четири деца.

Вихрен Митев е посланик на Европейския климатичен Пакт и основател на фондация „Екологичен манифест МанЕко“. В ролята си на Посланик на Европейския климатичен Пакт в България, той организира пътуващата изложба „Гласовете на природата“, разказваща историята на онези, които са силно уязвими от промените в природата.
Вихрен смята, че всичко започва от личния пример, ангажираност, желание и инициативност, без значение дали правим нещо вкъщи, за общността или на работа.
Според него няма граница. „Ние сме тези, които работят в институциите, бизнеса и неправителствения сектор. И всеки има възможност да влияе положително. Разбира се, неправителствените организации имат водеща роля и могат изцяло да посветят дейността си на такава кауза. Но за да стане България „зелена“, е необходима критична маса от активни хора, които да работят в тази посока.“, споделя Вихрен.

Нели Колева
Д-р Нели Колева е ръководител на екип „Стратегически партньорства“ в „Заедно в час“ от 2019 г. Преди това е начело на отдел „Публични партньорства“ от януари 2016 г. Заема различни длъжности в екипа по обучение и подкрепа на учителите от стартирането на работата на първия випуск през май 2011 г. Преди присъединяването си към екипа, д-р Колева преподава английска и американска литература, сравнително литературознание, теория и практика на превода, английски, френски и немски език в Universite de Haute Bretagne в Рен, Франция и Rice University в Хюстън, САЩ. Бакалавърската й степен е по американска литература и френски език от Middlebury College, САЩ, а докторската й степен по сравнително литературознание е от Rice University, САЩ.

Милена Ленева – Съучредител и изпълнителен директор на фондация „Темпо“.
Милена Ленева е завършила физика и математика и е магистър по когнитивна наука в НБУ. Сертифициран сугестопедагог от д-р Лозанов. Сред основателите е на читалище „Бъдеще сега 2006“, станало известно с образователните си програми и пионерската си работа в сферата на неформалното обучение. През 2014 става съучредител на фондация „Международна награда на херцога на Единбург – България“. За период от 3 години отговаря за обучението на учителите от „Заедно в час“.
Милена вярва в разнообразието и холистичния подход към образованието, където всичко е свързано. Смята, че разбирането за образование трябва да се разшири и да се излезе от ограничените модели на преподаване.
За Милена и колегите ѝ от „Темпо“ активното участие на учащите в собственото им образование е ключово. „Живеем във време, в което не поглеждаш навън, за да видиш дали вали, а в приложението на телефона си. В момента образователната система прави хората пасивни. Казва ти: „Ти не си човекът, който изследва света“, обяснява тя. Недостатъкът е общ за много образователни системи по света, според Милена.
В днешно време живеем в море от информация в среда с все по-бързо развиващ се ИИ. Все по-важни стават въпросите, а не отговорите. Как да научим учениците да задават смислени и задълбочени въпроси? Как самите ние да го правим в ежедневието си?
Милена Ленева задава Големите въпроси. „Много от въпросите са за бъдещето, все още не знаем техните отговори, но за да разсъждаваш по тези теми, ти трябва да знаеш много и от физиката, и от химията, и от биологията, от всички тези предмети. През въпроси за бъдещето, можеш да вземеш знанията отпреди, които ти трябват, но в контекст, който е много по-предизвикателен и смислен за децата и за учителите“, казва Милена Ленева.

Иван Господинов е председател на Управителния съвет на сдружение „Образование без раници“ от създаването му и един от учредителите му през 2015 г.
Иван е и официалният “езиков адвокат” за български език към Кан Академията. Той превежда, записва образователни клипове и организира работните процеси около платформата от 2011 г. насам.
Иван е учител по философия и немски език. В “Образование без раници” той е основният експерт по образователни политики, вкл. консултирайки институции като МОН, както и “главният” ни обучител на учители.
Докторант по философия на образованието към Католическия университет на Айхщат–Инголщат, магистър по образователни науки от Единбургския университет (Шотландия, 2017 г.) и бакалавър по философия от Лайпцигския университет (Германия, 2013 г.).
Иван е бивш учител на “Заедно в час” и участва в международната мрежа на Teach for All. Носител на отличието “30 под 30” на Форбс България в категория образование.

Стефан Лазаров, образователен експерт и възпитаник на програма “Нов път в преподаването” на “Заедно в час”. Занимава се с въпросите за качеството на образованието. След сравнителен анализ на стандартите за качество в 13 европейски държави като изводи Лазаров посочва няколко общи характеристики на повечето стандарти за качество в Европа – не са императивни, дават поле за интерпретация и свобода на училищата, служат за стратегическо развитие и целеполагане, а държавите осигуряват различни форми на подкрепа за училищата в процеса по управление на качеството. “Стандартът за качество не трябва да бъде бюрократично задължение, а инструмент за подобрение на училищата”, каза Лазаров.

Ангел Георгиев е образователен иноватор с 18 години опит като технически обучител и продуктов презентатор. Провеждал е обучения в Европа, САЩ и Близкия Изток. През последните 10 години е част от образованието по Софтуерно инженерство, Информатика, Информационни технологии и Компютърно моделиране у нас. Той е един от основателите на Знам.бе и Приложна академия за образование Синдео. Ангел е от хората, които изграждат СофтУни през годините и има стотици часове преподаване в различните професионални направления. Ангел преподава ИТ и дизайн на процеси в Увекинд. Бил е гост преподавател в десетки училища в България. Водил е различни акредитирани обучения за учители. Част е от управителния съвет на Коалиция за медийна грамотност.

Живка Гергова, директор на СУ „Св. Климент Охридски“ – квартал „Рудник“, гр. Бургас:
“Да работиш с деца като нашите е емоция, която трябва да се преживее, трудна е за описване“
Живка Гергова е завършила е ПУ „П. Хилендарски“ – специалност НУП, с професионални квалификации – начален учител по английски език, обучение на деца с увреждане.
Магистратура „Управление на образованието“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
В системата на образованието работи от 1996 година. 13 години в ОУ „Св. Княз Борис I“ – Бургас е била зам.-директор.
Директор на СУ „Св. Климент Охридски“ – кв. „Рудник“ от 02.10.2019 г.
Ето какво споделя Живка Гергова: „За мен един ръководител на образователна институция е необходимо да бъде добър администратор, добър учител и добър колега. Ако едно от изброените липсва, ще се отрази на цялостната работа на училището. Съвременният директор, както обича да казва нашия кмет, „трябва да е на „ти“ с IT“ и за това нямам никакви съмнения. Мисля, че ще ни изиграе лоша шега, ако игнорираме равнодушно невронната мрежа на OpenAI, защото тя съществува и за да я направим наш съмишленик, е добре да я познаваме отвътре.
Всяко едно училище е добро, благодарение на учителите, които градят неговия имидж и място в образователната система, ето защо е важно съвременният директор да има екип от професионалисти, които да съумее да привлече и да задържи в училище, да ги насърчи и да ги приобщи към училищната общност. Не е никак лесно, но не е невъзможно!
Всички останали качества, необходими за длъжността, се придобиват с опит.“

Ферхан Хасан – директор на ОбУ „Христо Ботев“ – с. Цонево
Ферхан Хасан завършва Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, специалност „История“, през 2002 г. Понастоящем е директор на Обединено училище „Христо Ботев“, село Цонево, община Дългопол, област Варна.
Ферхан Хасан смята, че да бъдеш учител през 2024 г. в България е свързано с много отговорности и трудности, но и с възможности за личностно и професионално развитие. Учителите играят ключова роля в образованието на бъдещите поколения и са изправени пред предизвикателството да се адаптират към един все по-технологичен и бързо променящ се свят.
Учителят трябва да е вдъхновяващ, търпелив и емпатичен, да създава подкрепяща и мотивираща учебна среда. Той трябва да бъде адаптивен и иновативен, за да отговори на нуждите на различните ученици и да се справя с променящите се условия в образованието. Освен това трябва да бъде добре организиран и последователен, за да управлява ефективно учебния процес и класната стая. Най-важното е, че той трябва да бъде пример за критично мислене, любопитство и уважение, които да вдъхновяват учениците.
Идеалното училище трябва да предлага модерна и гъвкава учебна среда, оборудвана с технологии и материали, които подпомагат ефективното обучение. То трябва да предоставя индивидуализирано обучение, което да се адаптира към нуждите и интересите на всеки ученик. Фокусът трябва да бъде върху развитието на критическото мислене и практическите умения чрез проекти и практически задачи. Училището трябва да създаде подкрепа и безопасна атмосфера, в която учениците да се чувстват сигурни и уважавани. Освен това учителите трябва да бъдат мотивирани и вдъхновяващи, с възможност за непрекъснато професионално развитие.
Нашите модератори

Тодорка Русинова
Директор на Основно училище “Светлина” – с.Тополица
Професионалната й биография започва от 1985г. като начален учител в ОУ “Светлина” с. Тополица. От 1993г. е директор на същото училище. От 2000 год. е сертифициран обучител и до момента разработва и провежда модули за училищни екипи, училищни настоятелства и организации по места. Професионалните ѝ интереси са ориентирани към проучване на международния опит в сферата на образованието и адаптиране към местния контекст.
Завършила е “Академия за училищни лидери -2014 година”, организиран от Фондация Америка за България, съвместно с Bank Street College и Колумбийския университет, квалификационна програма за „Прогресивни образователни практики“ и е сертифициран КОУЧ. Като част от менторския екип на Фондация „Заедно в час“, тя отдава енергия за утвърждаване на нови модели на работа в училище. Съвместно с екипа на DEED-България, адаптира електронната платформа ДИЙД, в платформа за учене, чрез предизвикателства. Като директор търси инструменти, които разчупват стереотипите на учене, определя нови роли – както за учениците, така и за самите учители. Фокусът на ръководеното от нея училище е върху личностния напредък на ученика.

Иван Стоянов е директор на СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат, прекарал – 12 години като ученик, 11 като учител по история, а през последните 18 е директор на училището. Има професионален усет към иновациите. Училището е пример за промяна на образователната среда на областно и на национално ниво. Училищният екип е лидер в осъществяване на STEM практики и вдъхновител на образователни трансформации. Училището работи в партньорство с водещи образователни институции, експерти и неправителствени организации в страната и чужбина.

Доц. д-р Виляна Русева
Преподавател в Бургаски свободен университет, Център по икономически и управленски науки (Маркетинг, мениджмънт и предприемачество), а от 2021 – досега е и учител по Предприемачество в ПГРЕ „Г.С. Раковски“– гр. Бургас.
Впечатляващ е броят на проектите, в които е участвала:
“Нагласи на българските предприемачи и мениджъри към продължаващото професионално образование и обучение на човешкия ресурс в организацията“, 2023г
E-mentoring: New Qualification for Continuing Education and Training (eMentEdu) 2021-1- LV01-KA220-VET-000033122 2023
„”Fostering Innovation in Community Led Enterprise Development (ComEnt)” 2022
„Мостове на бъдещето – активни младежи в Бургас“, BG05SFOP001-2.025-0167 2022 г
Нагласи на български предприемачи и мениджъри към продължаващото професионално обучение и обучение на човешките ресурси в организацията 2022г
Проект BG05M2OP001-2.016-0004-C01 „Икономическо образование в България 2030″, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. 2021 г
„Дигитално разделение и социални неравенства: равнища, актьори и взаимодействия“ е интердисциплинарен проект на ИФС, финансиран от ФНИ, 2021г.
„Проект BG16RFOP002-2.010-0002 „Повишаване на капацитета на МСП в сектор туризъм чрез оказване на подкрепа за създаване и функциониране на Организациите за управление на туристическите райони“, финансиран от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране“.
COST Action Proposal OC-2020-1-24795 “Universal Basic Income Experiments Research Network ” as Secondary Proposer.
Повишаване конкурентоспособността и продуктивността на икономиката в съответствие с тематичните области на Интегрираната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС), проект „ИРИСИ“, 2018
Иновативна платформа и инструменти за повишаване на иновативния капацитет на МСП от Балканите и Средиземноморието (InnoPlatform); Транснационална програма Балкани-Средиземно море 2014-2020

Биляна Димитрова
Директор на ЧСЕУ „Д-р Мария Монтесори“ в град Бургас от неговото създаване през 2014 г. – първото училище в България, което прилага принципите и методите за свободно възпитание на д-р Мария Монтесори.
Завършва Бургаския държавен университет “Проф.д-р Асен Златаров” – специалност начална училищна педагогика с чужд език. Магистър е по управление на европейски проекти.
Привърженик е на конструктивистките теории в образованието и като човек и учител има убеждението, че към всяко дете трябва да се подхожда с „вяра и любов“, за да се събуди в него стремежът към учение, себепознание и развитие, защото, както казва Мария Монтесори: „Целта на образованието е да помогне на детето да стане самостоятелна и уверена личност.“
Като директор следва максимата, че: „Ако искаш да построиш кораб, не започвай да караш хората да събират дъски, да разпределяш работата и да даваш заповеди. Вместо това ги научи да копнеят за огромното и безкрайно море.“
Вдъхновители/Панелисти 2024

Петър Петров, Главен директор по изкуствен интелект в “Eleven”


Наталия Митева
Заместник-министър на образованието и науката
Наталия Митева притежава богат международен опит в образованието. Работила е като мениджър „Стратегически програми за образованието“ в Гугъл, където работи с държави от Европа, Близкия изток и Африка. Преди това близо 10 г. е програмен директор „Добро образование и работни умения“ във Фондация „Америка за България“, където управлява значително портфолио от инвестиции, насочени към повишаване качеството на преподаване, иновации, предприемачество, технологии и STEM умения. Член на комисията за иновации към Министерство на образованието и науката от самото й създаване. Работила е активно с Колумбийския университет и педагогическия колеж Банк Стрийт в Ню Йорк в сферата на педагогически практики и ефективните технологии за преподаване. Представител за България на финландската организация за образователни иновации HundrEd.
Завършила е магистратура по публични политки в Мерилендския университет в САЩ и бакалавър по международни отношения от Колумбийския колеж в САЩ. Специализирала е оценка на въздействието към Световната банка и университета Карлтън в Канада, както и инвестиране за социален ефект в Оксфордския университет.

Проф. Станимир Стоянов е професор във Факултета по математика и информатика на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Има придобити докторски степени в Хумболдтовия университет в Берлин, Германия в областта изкуствен интелект и в Де Монтфорт университета в Лестър, Великобритания в областта софтуерно инженерство. Сътрудничи в Института по информационни и комуникационни технологии на Българска академия на науките. Бил е гост-професор в Де Монтфорт университета и Института по космически изследвания на Сибирския федерален университет – Красноярск. Има богат практически опит в разработване на информационни системи като ръководител на проекти и главен консултант в Т-Системс, Дойче Телеком. Ръководител и участник в различни научно-изследователски проекти. Научните му интереси са в областта на изкуствения интелект, интелигентни агенти и много-агентни системи, виртуално-физически социални пространства, логическо програмиране, големи данни и машинно учене. Има 250+ научни статии, книги, учебни помагала, на български, английски и немски езици.


Професор Сотир Сотиров, е ръководител на “Лабораторията по интелигентни системи” към Научно изследователския институт към Университет “Проф. д-р Асен Златаров”, Бургас. Той е виден представител в областта на изкуствения интелект. Обширните изследвания и дълбоки познания на професор Сотиров по отношение на ИИ го правят водещ експерт в сферата, особено известен с работата си по интеграцията на изкуствения интелект с управление на технологични процеси и биоинформатика.
Като ръководител и на лабораторията по виртуална и добавена реалност, професор Сотиров умело съчетава ИИ с върхови имерсивни технологии, разширявайки границите на възможното в образованието и обучението. Новаторските му подходи не само напредват теоретичния ландшафт на ИИ, но също така водят до практически приложения, които трансформират индустрии и усилват човешките възможности. Проф. Сотиров е носител на наградата за специален принос в развитието на информационните и комуникационни технологии в България на БАИТ.

Александър Ангелов е съосновател и управител на Център за творческо обучение https://cct.bg.
Член на комисията за иновативни училища към МОН и първият Google сертифициран иноватор в България, доктор, защитил дисертация на тема “Промяна на образователната организация при внедряване на облачни технологии” .
Александър е отдаден на качествената промяна на българското образование и на поставянето на България на световнатата карта с най-ярки примери от смисленото използване на технологии в образованието.
Говорител на TEDx Varna 2017 г. (bit.ly/tedxvarna) и TEDx Стара Загора 2019.
Роден и израснал в София (макар напоследък да е свързан с Пловдив), посетил е над 800 училища и е работил на 4 континента, горд баща.


Александър Попов е софтуерен инженер и основател на СмарТест.
През 2014 завършва бакалавър “Компютърни науки” в Манчестърския университет, където изучава изкуствен интелект. След това се завръща в България и работи 7 години като софтуерен инженер в различни международни компании.
През 2022 основава платформата СмарТест, която улеснява работата на учителите. Чрез нея могат да спестят време от проверяване, да създават тестове с изкуствен интелект на всякакви теми и да намалят преписването.
Платформата се използва в над 100 училища и в над 50 населени места. До сега Александър е провел десетки обучения пред над 2000 учители.

Анита Хинова е експерт методист по проект „Окрилено начало: Програма за социално-емоционално образование“ на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ и председател на Управителния съвет на СНЦ „Виа Хуманика“, чиито основни цели са да работи за развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, науката и културата.
Тя е дипломиран коуч към NOBLE MANHATTAN, с акредитация от UNIVERSITATEA DANUBIUS, IIC&M, INSTITUTE OF LEADERSHIP & MANAGEMENT и сертифициран специалист за работа с Рейтинг скала за оценка на детското развитие Developmental Profiler 3. Преминава сертифициращо обучение за развитие на социално-емоционалните умения при деца в ранна и предучилищна възраст и надгражда своите компетенции като кариерен консултант с GCDF сертификат и сертифициран медиатор, регистриран към Министерството на правосъдието.
Обучител е по ключови компетентности КК5 – Умение за учене и КК6 – Обществени и граждански компетентности: „Социално- емоционална интелигентност“, „Коучинг умения и личностно развитие“, „Екипна и лична ефективност“, „Управление на промяната, стреса, емоциите и времето“, „Ефективна комуникация“, „Мирна педагогика и медиация в училище“ и др. Ръководи процес по предоставяне на обучения за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти по Наредба № 15/ 22.07. 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. Работи активно с родители, учители и ученици с цел развитие на социално-емоционалната грамотност у децата.
Ръководи и координира редица европейски и национални проекти, свързани с подобряване на емоционално – интелигентната среда в образователния процес, интегриране на училищната медиация (peer mediation) в образователните институции, осигуряване на коучинг подкрепа и превенция за отпадане от училище, работа в мултикултурна среда и формиране на умения у учениците за възприемане на етнокултурните различия. Анита Хинова събира опит като доброволец, по време на специализацията си в Германия, в работната група на УНИЦЕФ –гр. Кьолн и към момента е активен член на международната хуманитарна организация към ООН – “Inner Wheel”.

Георги Ганчев
Георги е професионалист с над 18 години опит в различни технологични домейни и управленски нива на IT сферата. Работил е над стотици уеб сайтове измежду които са и световно известни брандове като Ферари, Мазерати и Ламборгини. През 2016, докато изпълнява длъжността технически директор на Coursedot (стартъп на годината – Българска Агенция за инвестиции, 2016; стартъп на годината – Central European Startup Awards, 2017), е награден с престижното отличие “30 под 30” от Форбс България за принос в сфера образование.
Опитът и разнообразните роли, заемани от Георги му показват еднозначно огромното значение на меките умения в технологичния свят и бизнеса и особената им важност за ръководните роли. През последните години инвестира над 2500 часа в сертификационни курсове, чрез които да усъвършенства способностите си за междуличностна комуникация и лидерските си качества. Към днешна дата е сертифициран холистичен психотерапевт, NLP Мастер и медиатор.
В текущата стъпка от професионалното си развитие Георги е старши програмист и домейн архитект (сертифициран за TOGAF 9 методологията) в SUSE, лектор в СофтУни и консултант на свободна практика. Използва смесицата от технически способности и меки умения, за да помага на микро и малки предприятия да се справят с предизвикателствата на ниво стратегия, технология и управление на човешкия ресурс.
Широката употреба на изкуствен интелект в технологичния свят привлича вниманието на Георги. В момента той се занимава и с най-интересната за него част от сферата – чат ботове боравещи с частна информация. Вярва, че RAG (Retrieval Augmented Generation) технологията има огромен потенциал да промени към по-добро ежедневието на много хора.

Неделина Вангелова е старши специалист “Училищни партньорства” в Prepodavame.bg. Тя е магистър по българска филология – трансгранична българистика (Софийски университет „Свети Климент Охридски) и магистър по стратегическо лидерство към устойчивостта (Технологичен институт “Блекинг”, в Карлскрона, Швеция). Неделина има над 7 години опит в провеждането на семинари за личностно развитие и устойчив начин на живот.

Яна Алексиева е изпълнителен директор и детско-юношески психолог. Работата й в Асоциация Родители е свързана с подкрепа на училищни екипи да изградят ефективна комуникация с родителите, също така не малка част от дейността й е свързана със застъпническа работа за подобряване на качеството на образование на децата, включване на семейството, гарантиране правата на децата. В ролята си на училищен медиатор подкрепя и работи по различни казуси, които са възникнали.
Асоциация Родители е организация, която вярва и работи за изграждане на силна училищна общност с активното участие на родителите. Екипът ни има доказан опит, че има път за системно взаимодействие между родители и учителите. Партнирането между двете страни е ценно за пълноценното израстване на децата, както и за равитието на всяко едно училище.
Други ключови теми за нас са включването на двамата родители активно в живота на детето, психичното здраве и разпознаване и управление на емоциите както на детето, така и на значимите за него възрастни. Като координатор на Национален център за безопасен интернет работим за повишаване на знания и умения по темите за рисковете в онлайн пространството, както и изграждане на дигитално-медийни умения.

Проф. Румен Стаматов е професор по психология. Научните му интереси са в областта на позитивната психология и образование. Автор е на 30 книги и над 70 научни статии. Създател е на първата магистърска програма и докторска програми по Позитивна психология. Ръководител е на магистърската програма по Позитивна психология във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Изнася лекции и ръководи специализации в Медицинския университет Пловди и Пловдивския уневерситет „Паисий Хилендарски“. Разработва програми за развитие на силните страни на характера и благоденствието в училище.

Гергана Тодорова, психолог, доктор по психология. Има изявен интерес в областта на комуникациите, кариерното ориентиране и проблемите на образованието. От 10 години работи в НЕГ”Гьоте”, а в последните 6, заедно с колегата си – психолог водят една от иновативните практики на училището за изграждане и укрепване на социални и емоционални умения у учениците.
Специализирала е в системния подход за работа с индивиди, семейства и обществени групи. Била е обучител в национални програми за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти. В момента обучава психолози по системния подход, в обучителни програми на Психотерапевтичен институт за социална екология на личността.

Тодорка Русинова
Директор на Основно училище “Светлина” – с.Тополица
Професионалната й биография започва от 1985г. като начален учител в ОУ “Светлина” с. Тополица. От 1993г. е директор на същото училище. От 2000 год. е сертифициран обучител и до момента разработва и провежда модули за училищни екипи, училищни настоятелства и организации по места. Професионалните ѝ интереси са ориентирани към проучване на международния опит в сферата на образованието и адаптиране към местния контекст.
Завършила е “Академия за училищни лидери -2014 година”, организиран от Фондация Америка за България, съвместно с Bank Street College и Колумбийския университет, квалификационна програма за „Прогресивни образователни практики“ и е сертифициран КОУЧ. Като част от менторския екип на Фондация „Заедно в час“, тя отдава енергия за утвърждаване на нови модели на работа в училище. Съвместно с екипа на DEED-България, адаптира електронната платформа ДИЙД, в платформа за учене, чрез предизвикателства. Като директор търси инструменти, които разчупват стереотипите на учене, определя нови роли – както за учениците, така и за самите учители. Фокусът на ръководеното от нея училище е върху личностния напредък на ученика.

Румяна Стоянова-Генадиева. Завършила Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ през 1995 г , образователна степен – магистър, със специалности Начална училищна педагогика и История на изобразителното изкуство. През 2015 година придобила в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ допълнителна професионална квалификация по Психология – Работа с деца и ученици със СОП. Има 4 ПКС. Повече от 33 години работи в сферата на образованието, 30 години от тях в училището, което ръководи в момента. През учебната 2022/2023 година Начално училище „Христо Ботев“ е сред осемте образователни институции , удостоени от РУО София област с приза „Училище на годината“.

Пламена Станчева. Възпитаничка на Гимназия за романски езици “Г. С. Раковски” – гр. Бургас. Бакалавърска степен по специалност Френска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Една година студентска програма във френската столица с цел опознаване и усъвършенстване на френския език и култура. СДК специалност Начална педагогика към ДКПРПС при Университет „Проф. д-р Асен Златаров“- гр. Бургас.
От 2020г. е член на екипа на СУ ,,Константин Петканов“ гр. Бургас. Учител в начален етап. Работи по проект EOS – empathic and open school на програма Erasmus +. Щастлива е, че има възможността да адаптира и прилага методите по проекта в класната стая, защото смята, че учениците имат нужда от опознаване и изразяване, както на своите, така и на емоциите на другите. Използването на емпатия ги мотивира и е предпоставка за тяхното по – ефективно справяне, както в училище, така и в живота.

Радостина Георгиева
Учител по френски и руски език в ОУ „Елин Пелин“, гр.Бургас
Дългогодишен директор на ПГРЕ „Г.С.Раковски“, с добър опит в работата по Европейски образователни проекти. Координатор и участник в международни дейности, свързани с програми Коменски, Учене през целия живот и Еразъм. Активен участник в международната организация на Франкофонията, в НПО, свързани с доброволчеството и със здравето на младите хора и децата.
Интересува се от начините за използване на изкуствения интелект в полза на психоемоционалното развитие и равновесие при децата и младежите.
Участва в проект „Отворено и емпатично училище“- ЕОS от зараждането на идеята за него, като продължение на проект на тема „Ефикасни методи и практики за предотвратяване на отпадането на деца от училище“.
Работи за разпространяването на ранночуждоезиково обучение в училищата и за създаването на модели за пробуждане на интерес у най- малките ученици към чужди езици.

Николета Петрова е специалист предучилищно и начално образование и магистър Мениджмънт в образованието. Създател и собственик е на ЧОУ “Селестен Френе” и Къща за деца “Френе”, гр. Бургас.
Член е на БАЧУ и е част от мрежата на хуманната педагогика в България.
Г-жа Петрова е един от изявените млади лидери в образованието, с отличия и участие в различни образователни формати у нас и зад граница.
Има силен интерес към детската психология, реформаторската педагогика и изграждането на подкрепяща среда за обучение и развитие. Вярва, че ценностно-ориентираният модел на обучение и възпитание, е основният стълб за висока култура в обществото.
Нейна голяма страст са литературата за деца и етимологията.

Иван Стоянов е директор на СУ „Христо Ботев“ – град Карнобат, прекарал – 12 години като ученик, 11 като учител по история, а през последните 17 е директор на училището. Има професионален усет към иновациите. Училището е пример за промяна на образователната среда на областно и на национално ниво. Училищният екип е лидер в осъществяване на STEM практики и вдъхновител на образователни трансформации. Училището работи в партньорство с водещи образователни институции, експерти и неправителствени организации в страната и чужбина.
Вдъхновители/Панелисти 2023

Петър Шарков
Изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия
Петър Шарков е изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия – най-мащабната
безплатна ИТ инициатива за ученици от 3-ти до 12-ти клас. Той отговаря за дългосрочната стратегия за развитие на програмите, както и за ключовите партньорства с образователните институции и
бизнеса. Петър има дългогодишен опит в стартирането и управлението на организации, както и в изграждането на образователни програми и въвеждането на нови техники и методологии в обучението. Той е съосновател на Start It Smart – една от водещите организации, подпомагащи развитието на предприемаческата общност в България. Като част от Start It Smart, Петър играе важна роля за изграждането на визията и устойчивото развитие на организацията, където инициира и ръководи първия преакселератор в България за начинаещи предприемачи. От 2013 до 2015 г. той е президент на Start It Smart, а от 2015 г. до днес е член на борда ѝ. Петър Шарков е носител на награда Social Entrepreneur от Forbes DNA of Success 2021 г. Наградата се връчва на социални предприемачи и проекти, които имат силно въздействие върху обществото. А още през 2014 г. е отличен в класацията „40 до 40“ на Дарик.
През 2011 г. Петър съосновава компанията за ускорено учене чрез използване на иновативни
инструменти – Mind Mapping, лицензирана от създателя на техниката – Тони Бюзан. Има
бакалавърска степен по „Приложна математика“ от Софийски университет „Св. Климент
Охридски“. Лицензиран обучител е по сугестопедия лично от проф. д-р Георги Лозанов, който
създава този метод за бързо и ефективно учене.

Александър Ангелов е съосновател и управител на Център за творческо обучение https://cct.bg.
Член на комисията за иновативни училища към МОН и първият Google сертифициран иноватор в България, доктор, защитил дисертация на тема “Промяна на образователната организация при внедряване на облачни технологии” .
Александър е отдаден на качествената промяна на българското образование и на поставянето на България на световнатата карта с най-ярки примери от смисленото използване на технологии в образованието.
Говорител на TEDx Varna 2017 г. (bit.ly/tedxvarna) и TEDx Стара Загора 2019.
Роден и израснал в София (макар напоследък да е свързан с Пловдив), посетил е над 800 училища и е работил на 4 континента, горд баща.

д-р Ангел Ангелов
Учител и ръководител на STE(A)M център към СУ “Сава Доброплодни”, гр. Шумен.
Ръководи курсове и практически семинари на ученици, студенти и преподаватели свързани с информатиката, информационните технологии и STE(A)M.

Проф. д-р Румяна Папанчева
Проф. д-р Румяна Папанчева е ръководител на катедра „Педагогика и методика на обучението“
към Факултет по обществени науки при Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
Основните й научни интереси и изследвания са в посока разработване на модели и методики за
работа в динамично променяща се образователна среда. Акценти са прилагането на алтернативни
методи и форми на работа, работа в богата на технологии среда, екипна и проектна работа,
приложение на STEM подход в средното училище, роботика и програмиране, и др. Проф.
Папанчева е научен ръководител на проекта „Първокласно начало“ на Община Бургас. Автор е на
учебници и пособия по Компютърно моделиране от 3. до 7. клас.
Главен редактор е на списание „Образование и технологии“ – научно-методическо списание,
реферирано в международни бази-данни. Координатор е на провеждането на научно-
практически форум „Иновации в обучението и познавателното развитие“. Научната дейност за
последните години включва повече от 100 публикации, участие в над 50 международни
конференции, участие в десетки проекти, създаване на учебници и учебни пособия.
Участва като консултант и партньор на 10 училища от различни краища на страната при
кандидатстването и изпълнението на проекти по изграждането на STEM центрове в конкурсната
сесия на проекта „Изграждане на училищна STEM среда“ през 2020 година – 4 училища в голяма
категория и 6 – в малка категория, всичките с различен акцент в STEM обучението.

доц. д-р Красимира Димитрова
доц. д-р Красимира Димитрова
Научните й интереси са в областта на методиката на обучението по математика и
информационните технологии. Активно се занимава с интегриране на съвременни технологии
в образователната система с цел реализиране на ефективен учебен процес. Изследователските
й интереси са насочени към прилагането на проектно-базирано обучение, съвременни методи
на преподаване, разработване на образователен софтуер и ресурси за учителя. Има десетки
публикации у нас и в чужбина, участия в много национални и международни форуми. Вече
четиринадесета година работи по организацията на състезанието по информационни
технологии IT Знайко за ученици от 1. до 9. клас.
Към настоящия момент доц. д-р Красимира Димитрова е директор на Департамент за
квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти към Университет
„Проф. д-р Асен Златаров“-Бургас. Организира и провежда богат набор от квалификационни и
обучителни курсове за педагогически специалисти, свързани с въвеждане на иновативни
технологии в образованието, семинари и конференции. Главен редактор на списание „Наука и
образование“.

Ангел Бъчваров
Ангел Бъчваров получава средно образование в Немската езикова гимназия в София (91. ЕСПУ) и в Софийската математическа гимназия (СМГ). Завършва Факултета за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ) на ТУ-София и Karlsruhe Institute of Technology –
Карлсруе, Германия със специализации по автоматизация на производството и материалознание. В началото на своята професионална кариера работи в сферата на ИТ като системен анализатор. Няколко години е старши системен разработчик на Systec Elektronik GmbH, Мюнстер, Германия.
Преминава през допълнителни обучения, стажове и специализации в областта на управление на качеството, систематичното разработване на изделия, мехатрониката, системното и виртуалното
инженерство, теорията на хаоса и сложните системи в Германия, Обединеното кралство, Австрия и Унгария. От 2005 е последователно асистент, старши и главен асистент в ТУ-София. Един от създателите на първата българска лаборатория за Виртуална и разширена реалност в ТУ-
София и член на екипа по създаване на лабораторията по Виртуална реалност на СофияТехПарк. В портфолиото си има участие в различни национални и европейски изследователски и научни проекти в областта на мехатрониката, виртуалната реалност, създаването на индивидуализирани изделия,
оптимизацията, трансфера на технологии. От 2016 е ръководител на проекта за създаване на интерактивния детски център за наука и технологии ТехноМеджикЛенд към ТехноЛогика ЕАД. От 2018 е оперативен директор на ТехноМеджикЛенд ДЗЗД. Активен участник в много инициативи за
популяризация на науката и STE(A)M.

Елка Каменова-Цанкова
Елка Каменова-Цанкова е Председател на Кооперация „Панда“ от 15 години. През този период компанията придобива световните права върху марката Office 1, изгражда най-модерния и голям логистичен център в цяла Югоизточна Европа и разширява продуктовото си портфолио, което днес наброява над 120 000 артикула. Акцент в него през последните години са мебелите и интериорното оборудване – както за училища и детски градини, така и за офиси и публична администрация. Г-жа Каменова-Цанкова, заедно със служителите на Office 1, непрестанно разработва веригата, днес позната като доставчик на цялостни решения за бизнеса и учебната среда.
През последните години Office 1 активно си партнира с училищата, изграждащи STEM центрове. Днес компанията има зад гърба си над 40 реализирани STEM проекта в цяла България, с бюджети от 50 000 до 300 000 лева. Сред училищата, завършили такава STEM трансформация от Office 1, са: 90-то СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София; СУ „Христо Ботев“ в Карнобат; ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ в Бургас; ОУ „Васил Левски“ в Гълъбово; ПГ по компютърно програмиране и иновации в Бургас и много други. Мисията на екипите, работещи с училищата по STEM проекти, е създаването на една модерна, функционална и високотехнологична образователна среда.

Aрхитектурно студио – Лусио
Лусио е младо и алтернативно архитектурно студио, основано през 2017, което специализира единствено в проектирането на образователни пространства – училища, детски градини, университети, читалища.
Използваме пространството като инструмент, с който трансформираме методите на преподаване и учебната култура с крайната цел да накараме учителите и учениците да се влюбят в учебната си среда и с ученето като цяло. Вярваме, че хората не трябва да се нагаждат към средата и че тя се създава, за да отговори на нуждите им и да подхрани креативността и вътрешното им усещане за естетика.
Добавената стойност в нашите проекти идва от дизайн техники и инструменти, които ни фокусират върху хората и техните преживявания. Използваме ги, за да разкрием скрити нужди, които по-късно превръщаме в смислен архитектурен дизайн.

Арх. Катерина Папанчева
Арх. Катерина Папанчева завършва Университет по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ),
гр. София през 2018 г. Работи като архитект към Студио Архистил, както и като архитект на
свободна практика.
Участва в проектирането на жилищни, обществени и промишлени сгради в България и в чужбина.
Свободната й практика е насочена основно към проектиране на училищна среда, интериор и
реконструкция. Работи като архитект в партньорство с училища от страната по национални
програми на МОН като:
- „Изграждане на училищна STEM среда“ – проектиране и проследяване на реализацията на
STEM центрове с училища в София, Суворово, Разград, Димитровград, Търговище, Тервел,
Попово, Сливен и Казанлък; - “Професионално образование и обучение”, Модул А „Модернизиране на материално-
техническата база“; - Програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и
общинските училища.
През годините участва в редица конкурси и конференции като „Академия ГРАДЪТ“ – 2018 г.,
Building Innovation Forum 2019, SHARE Sofia Forum 2021. През 2020 г. участва в международен
конкурс „Young Talent Architecture Award“ по покана от Университет по архитектура, строителство
и геодезия (УАСГ), като представител на катедра Градоустройство. През същата година по покана
от катедра Градоустройство се включва в изложба на тема „75 години катедра Градоустройство“.
През 2021-2022 г. успешно реализира обновление, оптимизация и реконструкция на помещения с
цел изграждане на учебни такива към ПГСС “Св. Георги Победоносец” – гр. Суворово.

Think Forward – архитектурно студио
Арх. Галина Милкова и арх. Моника Маринова са част от Think Forward – архитектурно студио, чиято практика излиза извън пределите на архитектурата и дизайна. Във фокуса на Think Forward попадат социални, етични, екологични, образователни проблеми, чието иновативно решение екипът търси чрез средствата на изкуствата и новите технологии.
В сферата на образованието екипът реализира проекти, различни по мащаб и тематика: „Out-of-School“ – първото училище на открито в България; „Demokratos“ – демократично пространство в рамките на традиционно училище; „5 Rooms“ – многофункционално пространство, което предлага решение на проблемите, свързани с детската свръхактивност; „New Infrastructures” – изграждане на пространствена, социална и ценностна инфраструктура в училищни коридори; „Sports Hall” – съвременна спортна среда, промотираща здравословни навици, „ArtScience Centre“ – приложен СТЕМ център за наука и изкуство с фокус върху проекто-базирано обучение; „STE(A)M“ – център за дигитални създатели, отражение на динамичното присъствие на технологиите в образователните процеси.
Екипът на Think Forward е носител на редица национални и международни награди, сред които първа награда на „Български архитектурни награди“, златно отличие от международния конкурс “A’ Design Award and Competition”, първа награда на “Национални награди за строителство и инвестиции“, първа награда на годишните архитектурни награди “Архинова”, Big See Interior Design Award 2020, номинация за Награда на ЕС за съвременна архитектура „Мис ван дер Рое“, както и за Dezeen awards.