14-15 април 2025, Международен конгресен център, Бургас

Националният форум EduBurgas ще бъде вълнуващо събитие с много важни теми, свързани с образованието, кариерното ориентиране, социалната ангажираност и глобалните предизвикателства в съвременното училище. Темата “Училището – локални перспективи в глобалния свят” е особено актуална и ще събере интересни личности и експерти от различни области. Програмата е разнообразна и обхваща различни панелни дискусии и работилници, които ще предоставят полезни знания и идеи за бъдещето на образованието.
Интересно ще бъде да се чуят различни перспективи за развитието на кариерата на младите хора, както и обсъждането на бизнес решения, които са важни за икономическото бъдеще. Ученическите проекти и работилниците ще представят иновативни подходи в обучението и ще дадат възможност на участниците да покажат как новите технологии и обучителни методи могат да бъдат приложени в училищния контекст.
Форумът е чудесна възможност за учители, ученици и експерти да обменят опит и идеи за бъдещето на образованието в глобален контекст. Ще бъде интересно да се види как различните училища и организации ще се включат и какви нови инициативи ще възникнат от форума.
Първият ден на форума EduBurgas ще бъде открит от важни фигури в областта на образованието и местното управление. Техните откриващи изказвания ще зададат тон за събитието и ще подчертаят важността на сътрудничеството между местните власти, образователните институции и бизнеса.
В програмата е включена панелна дискусия на тема „Личност и кариера: Среща с бъдещето“, в която са поканени водещи личности от сферата на образованието – Галин Цоков – директор на Институт по образованието – гр. София, Наталия Митева – съветник на министъра на образованието и науката, Проф. дхн. Ованес Мекенян – ръководител на Лаборатория по математическа химия към БДУ „ Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас. Дискусията ще бъде модерирана от Иван Стоянов, директор на СУ “Христо Ботев” в гр. Карнобат. Панелът ще се фокусира върху важността на кариерното ориентиране за младите хора и тяхната подготовка за професионалния свят.
Следващата част от деня ще се съсредоточи върху бизнес решения и икономика. Панелът ще включва доклад от експертa Милена Стойчева – Джуниър Ачийвмънт, Панелисти ще са: Тодор Младенов – изпълнителен директор на София Тех парк, Роза Желева – директор на ПГМЕЕ, гр. Бургас, Стефан Трифонов – фирма „Електра“, Емил Гепов – основател на бръснарски салон „Краснодар“, Николай Кирилов – управител „Санта Марина“ – Созопол, Иван Чачовски – СУ “Св. св. Кирил и Методий”, гр. Созопол, личности, доказали приложимостта на бизнес моделите в образованието. Модератор на панела ще бъде доц. Виляна Русева.
Събитията през деня ще включват и представяне на ученически проекти и работилници, които ще демонстрират иновации в различни области, свързани с обогатяването на образованието чрез изкуствен интелект, роботика, дуално обучение и туризъм. Работилниците за учители също ще осигурят възможности за професионално развитие и обмен на добри практики сред педагогическите кадри. Тези активности ще подчертаят важността на съвременните подходи в образованието и подготовката на младите хора за бъдещето.
Вторият ден на форума ще бъде посветен на темата за социалната ангажираност и отговорност, което е изключително важно за развитието на младите хора и тяхната роля в обществото. Панелът ще включва доклад от Соломон Паси – бивш министър на външните работи, математик, панелисти са интересни фигури в сферата на образованието: Нели Колева – директор „Стратегически партньорства“ на „Заедно в час“, Милена Ленева – изпълнителен директор на фондация „Темпо“, Иван Господинов – председател на сдружение „Образование без раници“, Стефан Лазаров – образователен анализатор и експерт, Ангел Георгиев – образователен иноватор. Във втората част са вдъхновяващи участници, които ще запознаят аудиторията различни инициативи и програми, които се реализират в училищата, с цел да се насърчи активността и социалната отговорност сред учениците. Модератор Дора Русинова – директор на Средищно училище “Светлина”.
Дискусията ще предостави платформа за обмен на идеи и опит между панелисти с доказан опит в сферата на неформалното образование. Специално внимание ще бъде обърнато на извънкласните дейности, които са специфични за училищата, като например „Гвардейски отряд” и „Огнеборци”, които активно работят по възпитанието на социални умения и отговорност сред учениците. Модератор на панела ще бъде Василия Свилева, която ще насърчи дискусията и ще създаде възможности за обмен на добри практики.
Този ден ще бъде важна възможност за споделяне на успешни примери за социална ангажираност и сътрудничество между училищата, учениците и организациите.
Разбира се очакваме още много гости от различни организации, които да представят своите продукти за образованието по време на форума.